کشور روسیه

مختصری ازتاریخ روسیه

20 دی 1396
نظر 0

روسیه دارای طیف گسترده‌ای منابع طبیعی و یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های نفت در جهان است.

نخستین ماهواره به نام اسپوتنیک، توسط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۵۷ (=1336 ) به مدار زمین پرتاب شد.

اتحاد جماهیر شوروی دولت سوسیالیستی بود که از سال 1922 ) (1301 =بخشی از آسیای شمالی و اروپای شرقی را اشغال کرده تا زمانی که در سال 1991 ) (1370 =انحلال شد. شوروی سابق شامل کشورهای زیر بود:  لیتوانی، گرجستان، لتونی، اوکراین، قزاقستان و غیره.

کرملین در مسکو محل اقامت رسمی رئيس جمهور روسیه است. کرملین به معنی قلعه می باشد .

روسیه یکی از 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل همراه با ایالات متحده، انگلستان، چین و فرانسه می باشد .

 در کشور روسیه بیش از چهل پارک‌ ملی و یکصد منطقه حفاظت شده است .

دریاچه بایکال بزرگترین دریاچه آب شیرین در جهان است. عمق این دریاچه تا 1642 متر می رسد، علاوه بر این بایکال دارای 20 درصد از حجم تمام آب شیرین یخ  نشده  در جهان است.

کوه البروس بلندترین کوه  روسیه (و اروپا) است. ارتفاع  این کوه 5642  متر می باشد .

رودخانه وولگا طولانی‌ترین رودخانه‌ی اروپا است. (حدود 3690 کیلومتر)

روسیه دارای بزرگترین مساحت جنگل‌ها دارد.

به دلیل استفاده وسیع از نیروگاه‌های برق آبی بخشی روسیه در تولید انرژی تجدیدپذیر به بالا می‌رسد.

تاریخچه مختصری:

بنا بر اسناد قدیمی می‌دانیم که شاهزاده وایکینگ به نام روریک  سال  862 ( = 240 ه. ش.)  به سرزمین روسیه آمد و اولین سلسله شاهان روسیه در نووگورود تاسیس کرد. قبایل مختلف اسلاوها در قرن دهم و یازدهم تخت تأثیر مسیحیت متحد شدند. ولادیمیر کبیر سال 988 (= 366 ه. ش.) همراه با مردم روس مسیحیت ارتدکس گروید. طی قرن یازدهم شاهزادگان کی‌یف تمام قوی دولت در دست خود داشتند. سال 1240 (= 618 ه. ش.) مغولان شهر کی‌یف را ویران ساختند و سرزمین روس کی‌یف به ولایت تقسیم شد.

در اواخر قرن پانزدهم، شاهزاده ایوان سوم شهر نووگورود و تور را به دست خود آورد وبه پایان  حکومت مغول منجر شد. ایوان چهارم مخوف ( سال‌های زندگی 1533-1584) نخستین تزار مسکو، تاسیس دولت روسیه را در نظر گرفت. روسیه تا زمان سلطنت پتر یکم (سال‌های زندگی 1689 – 1725)، نوه مایکل (1613-1645) اولین تزار از سلسله رومانف، دولتِ قرون وسطی باقی مانده. پتر یکم  معروف به پتر کبیر اصلاحات تعدادی جهت بهبود سطح زندگی و توسعه سرزمین اجرا کرد. در نتیجه شکست آرتش کارل گوستاو رنسکیولد در جنگ پلتاوا سال 1709 (=1088‌ه.‌ش.)، پتر یکم مرزهای دولت خود را به  نزدیک  غرب آورد. پتر یکم و کاترین کبیر از معروف‌ترین پادشاهان روسیه بودند که اصلاحات زیادی را در جهت پیشرفت این کشور به انجام رساندند.

در زمان امپراتور الکساندر دوم سرزمین روسیه تا اقیانوس آرام و آسیای مرکزی گسترش یافت.

 در سال 1861 (= 1240) رعیت‌داری در روسیه لغو شد. در اوایل قرن بیستم، نارضایتی‌های عمیق در میان بخش‌های مختلف جامعه روسیه به اعتراضات گسترده‌ای در این کشور انجامید. در شرایطی که حاکمان کشور نسبت به درد و رنج توده‌های مردم بی تفاوت به نطر می‌رسیدند، جریان‌های سیاسی رادیکال در کشور قوت گرفتند. واقعه معروف به دوشنبه خونین در سال 1905، شکست از ژاپن در جنگ 1905 (=1284 ) و شکست‌های این کشور در جنگ جهانی اول به این نارضایتی‌ها دامن زد. در سال 1917 ( = 1296) انقلابی به رهبری حزب بلشویک، که در سال 1903 به رهبری لنین و تحت تأثیر آموزه‌های کارل مارکس تشکیل شده بود، به حکومت پادشاهی تزاری در این کشور پایان بخشید.

تشکیل اتحاد جماهیر شوروی

اوایل حکومت لنین با جنگ داخلی علیه حامیان سلطنت همراه بود و پس از مدتی رقابت برای جانشینی لنین شدت گرفت. وی در سال ۱۹۲۴ درگذشت و استالین در سال ۱۹۲۹ به رهبری بلامنازع حزب کمونیست شوروی دست یافت. سیاستهای استالین به صنعتی‌سازی سریع کشور انجامید اما حکومت او با حجم غیرمنتظره‌ای از پاکسازی‌های سیاسی، تبعیدهای دسته‌جمعی و حبس و زندان همراه بود. در ژوئن ۱۹۴۱ آلمان به شوروی حمله کرد و جنگی چهارساله ای  درگرفت که ۲۷ میلیون شهروند شوروی در آن جان باختند. روسیه در جنگ جهانی دوم پیروز شد و کنترل سیاسی بیشتر قلمرو اروپای شرقی و مرکزی را برای خود تضمین کرد. استالین تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۳ در قدرت باقی‌ماند. در این دوران حزب کمونیست با استفاده از دستگاه امنیتی عظیم خود بر تمام جنبه‌های زندگی حیات اجتماعی جامعه تسلط یافت و شوروی با پرداخت بهایی گزاف از حیات انسان‌ها به یک ابرقدرت صنعتی و نظامی تبدیل شد

خروشچف جانشین استالین تلاش کرد تا جنبه‌های بی‌رحمانه حکومت استالین را افشا کرده و در عین حال بخش‌های کلیدی حکومت کمونیستی را حفظ کند. وی سانسور را در جامعه کاهش داده و سیاست خارجی همزیستی مسالمت‌آمیز با غرب را در پیش گرفت اما با سرکوب قیام سال ۱۹۵۶ مجارستان سلطه شوروی بر دولت‌های دست‌نشانده این کشور ادامه یافت. با این حال دستگاه حزبی اعتماد خود را به وی از دست داده و اعتبار خروشچف در پی نحوه مواجهه او با بحران موشکی ۱۹۶۲ کوبا کاهش یافت. در سال ۱۹۵۷ شوروی با فرستادن ماهواره اسپوتنیک  به مدار زمین، عصر فضا را آغاز شروع کرد . شوروی برای اولین بار یوری گاگارین را به فضا فرستاد و پس از چندی با سفینهٔ بی سرنشین خاک کرهٔ ماه را به زمین آورد. خروشچف در سال ۱۹۶۴ در یک کودتای حزبی ساقط شد. در دوران برژنف جانشین خروشچف، شرایط زندگی برای توده‌های مردم قابل پیش‌بینی‌تر و مناسب‌تر شد اما سرکوب سیاسی ادامه یافت. با این حال با توجه به کاهش رشد اقتصادی و سربرآوردن مشکلات اجتماعی دوران برژنف به «عصر رکود» معروف شد. از سال ۱۹۷۹ شوروی در جنگی طولانی و خونبار در افغانستان درگیر شد. یک نسل کامل قربانی جنگ شوروی در افغانستان شدند.

در ۱۹۹۱ این کشور رسماً منحل شد و به چند کشور دیگر تجزیه شد. کشورهای تشکیل‌دهنده شوروی پیشین با حفظ استقلال خود در جامعه کشورهای مشترک‌المنافع عضو شدند. پس از فروپاشی ۱۵ کشور جدید تأسیس شدند و فدراسیون روسیه وارث حقوقی شوروی شد.

برای کارهای حقوقی و تجاری و اطلاعات مفید در مورد روسیه از سایت دیگر ما هم دیدن کنید.