فرهنگ

اهمیت رنگ قرمز در فرهنگ روسیه

24 دی 1396 مهدی بیارجمندی
نظر 0

اهمیت رنگ قرمز در فرهنگ روسیه

قرمز یک رنگ برجسته در فرهنگ و تاریخ روسیه می باشد . کلمه روسی کراسنی به معنی  قرمز، "krasni"، در گذشته نیز برای توصیف چیزی زیبا، خوب یا محترمی استفاده کرد. امروزه کراسنی  "krasni" برای نشان دادن رنگ قرمز رنگ استفاده می شود، در حالی که "کراسیوی" واژه روسی مدرن برای "زیبا یی" به کار برد می شود . با این حال، بسیاری از  ساختمان های مهم و مصنوعات فرهنگی هنوز هم استفاده ترکیبی از کلمه و نام که این ریشه را در اختیار دارد،. در واقع، کلمه روسی برای عالی پریکراسنی  - "prekrasni" – ریشه کراس "kras" با این کلمات  به هم پیوند داده شده است .

میدان سرخ و کرملین

میدان سرخ، و یا کراسنی  "Krasnaya ploshad"، یکی از معروف ترین نمونه های اتصال قرمزمی باشد . میدان سرخ مهمترین میدان در مسکو است و نزدیک به کرملین قرار دارد . بسیاری از مردم بر این باورند که میدان سرخ به این دلیل نامگذاری شده است که کمونیسم و ​​روسیه شوروی با رنگ قرمز ارتباط دارند. اما نام سرخ میدان، که ممکن است در اصل از زیبایی کلیسای جامع سنت باسیل  یا زیبایی خود میدان باشد، پیش از انقلاب بلشویک در سال 1917 است و بنابراین اصطلاح عمومی «قرمز» برای کمونیستهای روسیه نیست.

قرمز به عنوان نمادی از کمونیسم

پرچم شوروی

بلشویک ها رنگ قرمز را به نمادی از خون کارگران اختصاص دادند و پرچم قرمز اتحاد جماهیر شوروی، با چکش و گچ سفید طلایی، هنوز امروز شناخته شده است. در طول انقلاب، ارتش سرخ (نیروهای بلشویک) با ارتش سفید (وفادار به حزب) جنگیدند. در دوران شوروی،  رنگ قرمز از اوایل  انقلاب  به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شد: تقریبا تمام کودکان عضو گروه جوانان کمونیست به نام پیشگامان از سن 10 تا 14 سالگی  باید هر روز با یک روسری قرمز در اطراف گردن خود به مدرسه بروند . کمونیستهای روسیه و شوراها با رنگ قرمز در فرهنگ عامه مردم روسیه  نامیده می شوند .

رنگ قرمز در زندگی 

قرمز، رنگ خون و  حیات زندگی، ویژگی های برجسته در لباس های محلی روس می باشد .

در روسیه مدرن، زنان تنها لباس قرمز می پوشانند، و دارای خاصیت مثبت و زیبا و همچنین تهاجمی هستند. یک زن ممکن است یک لباس قرمز یا کفش بپوشد، یک کیف دستی قرمز را  حمل کند یا رژ لب قرمز روشن را  استفاده کند ، اگر بخواهد این نمادگرایی را تابش دهد. واقعیت این است که رنگ قرمز حس گرایی را در روسیه به ارمغان می آورد

نام مکان روسیه

بسیاری از نام های مکان در روسیه حاوی کلمه ریشه ای برای "قرمز" یا "زیبا" هستند.  شهر کراسنویارسک (شیب قرمز)،  شهر کراسنودار (هدیه زیبا) وشهر  کراسنای پلیانا (دره قرمز) نمونه هایی هستند.

برای کارهای حقوقی و تجاری و اطلاعات مفید در مورد روسیه از سایت دیگر ما هم دیدن کنید.