شهرهای جام جهانی

شهر کازان

3 دی 1396
نظر 0

 

کازان پایتخت جمهوری تاتارستان در کرانه چپ رود ولگا و در کنار رودخانه زیبای کازانکا واقع شده است

کازان 3/425 کیلومتر مربع مساحت دارد و با حدود بیش از 3/1 میلیون نفر جمعیت پرجمعیت ترین شهر این جمهوری می باشد .انواع  ملیت‌های مختلف ساکن در این شهر است که بیش از 100 ملیت متفاوت در آن زندگی می‌کنند.

 به لحاظ قدمت این شهر دارای تاریخی بیش از 1000 سال  دارد . در سال 2005 شهر کازان هزار سالگی خود را جشن گرفت.

شهر اولیه در محل کازان شهر کرمن بود که گفته می‌شود روی تپه‌ای دیگ‌مانند بنا شده‌بود و واژهٔ «کازان» در زبان تاتاری به‌معنای دیگ است.

پیشینه تاریخی تاتارستان:

روس‌ها اصطلاح تاتار را به همه مسلمانان ترک تبار ساکن در روسیه اروپایی اطلاق می‌کنند. تاتارها  یکی از بزرگترین قوم‌های ترک زبان می‌باشند که در سراسر روسیه و برخی دیگر از جمهوری‌های آسیای مرکزی و قفقاز پراکنده‌اند. قوم تاتار زمانی به مردم ساکن حاشیه رود ولگا و شبه جزیره کریمه اطلاق می‌شد. نخستین دولتی که در منطقه تاتارستان کنونی تاسیس گردید بلغاریای ولگا نام داشت با هجوم ارتش مغول در اواخر دهه 1230 میلادی، دولت بولغاریا ولگا منقرض گردید و متعاقب آن با تجزیه حکومت طلایی ترکان و تاتارها، مردم تاتار در مناطق کازان، آستاراخان، سیبری، کاسیمو، کریمه، مشچری و ناگای استپس پراکنده شده اند . اما مجددا در دهه 1430 میلادی این منطقه به عنوان پایگاه خانات کازان استقلال خویش را بازیافت و شهر کازان به عنوان پایتخت این منطقه انتخاب گردید.

موقعیت جغرافیایی تاتارستان:

تاتارستان یکی از جمهوری‌های فدراسیون روسیه است که در 800 کیلومتری شرق مسکو قرار گرفته است .مساحت آن برابر 2/67836 کیلومتر مربع است.این جمهوری در مرکز فدراسیون روسیه و در شرق بخش اروپایی و در قسمت میانی رود ولگا قرار دارد، از شمال به جمهوری ماری و اودمورت، از شرق به جمهوری باشقیرستان، از غرب به جمهوری چوواش و از جنوب به استان‌های اولیانوفسک، سامارا و اورنبورگ همسایه است .

آب و هوای تاتارستان معتدل قاره‌ای است و دارای زمستان‌های طولانی و سخت و تابستان گرم(البته در مقایسه با زمستان) می‌باشد. در حدود 5 ماه از سال ( از اواسط نوامبر تا اوایل آوریل یعنی از اواخر آبان تا اواخر فروردین) هوا برفی و یخبندان است. متوسط دمای هوا در زمستان حدود 18 درجه زیر صفر است که البته این درجه دما متوسط است و بعضا دما تا 35 درجه زیر صفر هم می رسد . و در تابستان بطور معمول دما در حدود 20 تا 30 درجه بالای صفر است.

موقعیت اقتصادی:

تاتارستان به لحاظ اقتصادی یکی از توسعه یافته ترین مناطق فدراسیون روسیه به شمار می‌رود و پس از استان سامارا دومین منطقه صنعتی روسیه محسوب می‌شود. بیش از 45 درصد از تولیدات تاتارستان را محصولات صنعتی تشکیل می‌دهند. بیش از 26 درصد نیروی کار تاتارستان در بخش صنعت و نزدیک به 14 درصد از نیروی کار در بخش کشاورزی مشغول هستند غلات،کنف،چغندر قند وسیب زمینی وانواع میوه وسبزیجات از عمده محصولات کشاورزی  این منطقه است

ذخایر نفت وگاز تاتارستان نیز بسیار زیاد است تا آنجا که امروزه بیش از 9 درصد از نفت استخراجی فدراسیون روسیه از تاتارستان استخراج می‌شود.

کازان شهری است که بزرگ ترین بنگاه‌ها و موسسات کارفرمایی را در خود جای داده است، از آن جمله میتوان به کازان ارگسینتز، اتحادیه تولید موتورکازان، هلیکوپتر سازی کازان، اتحادیه هواپیماسازی کازان (به نام گوربونف) کمپرسور ماش کازان، کارخانه تولید لوازم پزشکی و کراسنی وستوک اشاره کرد.

جمعیت

براساس آخرین آمار منتشره در اوایل سال 2007 میلادی، جمعیت تاتارستان 3 میلیون و 758 هزار و 800 نفربود . به لحاظ ترکیب قومی، این جمهوری مرکب از 115 قوم مختلف می‌باشند که تاتارها 9/52 درصد، روس‌ها 5/39 درصد، چوواش‌ها 4/3 درصد، و مابقی اقلیت‌های قومی اوکراینی، اودمورتی، ماری، باشقیری، یهود و... می‌باشند. در حدود 74 درصد جمعیت در شهرها و بالغ بر 26 درصد جمعیت این جمهوری در روستاها ساکن هستند 3/46 درصد مردان و 7/53 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

زبان مردم تاتارستان:

به موجب قانون اساسی تاتارستان دو زبان تاتاری و روسی به میزان برابر به عنوان زبان‌های رسمی در این جمهوری به رسمیت شناخته شده است. اما در معابر عمومی و فروشگاهها و مراکز علمی و مدارس و دانشگاهها عمده زبانی که استفاده می شود زبان روسی است.

 

فرهنگ وهنر:

 

از نظر فرهنگی این جمهوری دارای تاریخ و فرهنگی غنی می‌باشد. برخی از مشاهیر روسیه نیز در این جمهوری و شهر کازان زندگی کرده‌اند، که به عنوان مثال می‌توان به فئودور شالیاپین خواننده و ترانه سرا، لئو تولستوی (نویسنده) سرگی آکساکوف (نویسنده)، ماکسیم گورکی (نویسنده)، باراتینسکی (شاعر) و درژاوین (شاعر)، اشاره نمود. عبدالله توکای (شاعر) و موسی جلیلی (شاعر)، از برجسته ترین مشاهیر فرهنگی تاتار هستند. دومین سالن کنسرت در خاک روسیه در کازان افتتاح شده است. دارای 7 سالن تئاتر حرفه‌ای، 4 مرکز ارکستر بزرگ، 13 موزه، 5 سالن نمایشگاهی و گالری و بیش از 50 مدرسه هنر و موسیقی می‌باشد. 300 کتاب خانه مختلف، 7 سینما- تئاتر و بیش از 50 مرکز فرهنگی، بنیاد، انجمن و... در کازان مشغول فعالیت هستند. مردم تاتارستان دارای فرهنگ بومی خود هستند ودر طول سالهای حاکمیت کمونیستی نیز کوشیده‌اند از فرهنگ بومی خود حفاظت کنند.

 

کازان دارای سه فرودگاه به‌نام‌های فرودگاه بین‌المللی کازان، فرودگاه شماره دو کازان و کازان بوریسوگلبسکویه می‌باشد.

فرودگاه بین المللی کازان در 26 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد.

این شهر با خط راه آهن به مسکو، اویلانوف، یوشکارالا و یکتاپرینبین متصل می شود.

این شهر دارای دو ایستگاه اصلی اتوبوس است.

این شهر در حال اماده سازی برای جام جهانی 2018 می باشد

برای کارهای حقوقی و تجاری و اطلاعات مفید در مورد روسیه از سایت دیگر ما هم دیدن کنید.