شهرهای جام جهانی

شهر سنت پترزبورگ

14 دی 1396
نظر 0

سن‌پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیا است که از گنجینه‌های تمدن بشری محسوب می‌شود و به "ونیز شمالی" و همچنین "موزه در فضای باز"شهرت دارد . سن‌پترزبورگ به معنای شهر پتر مقدس است که یکی از حواریون حضرت عیسی بود و حامی این شهر زیبا پنداشته می‌شود. این شهر نه تنها پایتخت تاریخی روسیه، بلکه مرکز فرهنگی و علمی روسیه نیز شناخته می شود .

شهر تاریخی سنت پترزبورگ یکی از شهرهای مهم فدراسیون روسیه محسوب می شود .این شهر مرکز تقاطع راههای زمینی و بندری و از بندرگاههای مهم فدراسیون روسیه است . پتر کبیر علاقمند بود روسیه هر چه بیشتر به اروپا نزدیکتر  شود و چون می خواست پایتخت روسیه باشد دستور ساخت پایتخت جدیدی را صادر نمود و امروزه پترزبورگ نامیده می شود . بنای شهر سنت پترزبورگ با همکاری معماران روسی ایتالیایی و فرانسوی بر روی جزیره زایاچی در دلتای رودنوا در سال 1703 آغاز و به سرعت گسترش یافت اولین بنا قلعه ای با 6 دژ بود که تا به امروز نیز حفظ شده است و اکنون ارمپاه تزارها در این قلعه می باشد . شهر مجموع بیش از 100 جزیره بود که با کارهای مهندسی تعداد آنها به 44کاهش یافت و اینک حدود 530 پل ارتباط بین این جزیره ها را برقرار می سازد . 20 پل از آنها متحرکند و 7 پل از این تعداد بر روی رود نوا قرار دارند . طول کلی پل ها 32 کیلومتر است . هر پل اسم خاص خود را دارد در شب ها بخاطر رفت امد کشتی های تجاری پل ها بر رودخانه نوا باز می شود . شب های سفید شهر سن پترزبورگ یکی از مهم ترین دیدنی ها و در این حال جاذبه های گردشگری در پایتخت شمالی روسیه به شمار می روند.شب های سفید سن پترزبورگ که هر ساله از اوایل خرداد آغاز می شود در حقیقت یک پدیده طبیعی است و به علت طولانی بودن روزها در مناطق نزدیک به قطب شمال کره زمین به وجود می آید.پدیده شب ها ی سفید سنت پترزبورگ  همزمان با بازی های جام جهانی 2018 روسیه می باشد . 

 

تاریخچه سنت پترزبورگ

این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. مدتی پتروگراد نام داشت. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد. این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس‌ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد. این شهر که به مدت دو سده پایتخت روسیه بوده‌است، بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۴ میلادی پتروگراد نام داشته و در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی به مدت ۶۷ سال (از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۹۱) لنینگراد خوانده می‌شده‌است. و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با یک رفروندم مردمی به نام سنت پترزبورگ بازگشت .

شاعران و نویسندگان بزرگ روسی مثل پوشکین، داستایفسکی، چخوف، دانشمندانی چون مندلیف و لامانوسوف دراین شهر زیستند و فعالیت نموده اند.

مکان های دیدنی شهر سنت پترزبورگ

 کلیسای کازان, خیابان نوفسکی .جزیره واسیلی , کلیسای اسحاق ,موزه هرمیتاژ, فروشگاه صنایع دستی , پارک فواره های پترهوف , باغ کاترین کبیر, باغ پاولوسک ,ساحل خلیج فنلاند.

فرودگاه سنت پترزبورگ

فرودگاه بين المللي پولكوفو داراي 2 ترمينال براي پروازهاي داخلي و خارجي بوده و در فاصله 17 كليومتري از مركز شهر می باشد

قطار

کشور روسیه، از شبکه راه آهن گسترده ایی بهره می‌برد و بسیاری از شهرها با قطار و مترو با یکدیگر ارتباط دارند. خدمات قطارها نیز تقریبا مناسب است و روزانه بسیاری از روس‌ها استفاده از قطار را برای سفرهای خود انتخاب می‌کنند. قطارهای مختلفی در روسیه وجود دارد که زنان و مردان را از هم جدا می‌کند که بهتر از قبل از خرید بلیت سوال کنید. شما بلیت‌ها را می‌توانید از طریق ایستگاههای قطار، موسسات گردشگری و بصورت آنلاین خریداری کنید. قطارهای روسیه در سه درجه طبقه‌بندی شده است.

 

 

برای کارهای حقوقی و تجاری و اطلاعات مفید در مورد روسیه از سایت دیگر ما هم دیدن کنید.