تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه

روسیه، کشوری آسیایی اروپایی است که پهناورترین کشور دنیا بشمار می رود. روسیه هر ساله پذیرای دانشجویان زیادی از سرتاسر دنیا است؛ دانشجویانی که می خواهند با هزینه ای نسبتاً کم در برترین دانشگاه های دنیا تحصیل کنند. در واقع روسیه در ردیف کشورهایی قرار دارد که بهترین مراکز آموزش عالی جهان را در خود جای داده اند اما با این وجود از دانشجویان  در حال تحصیل در این مراکز شهریه نه چندان زیادی دریافت می کنند. به همین دلیل بازار تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در تمام کشورهای دنیا داغ است.تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در ایران نیز طرفداران زیادی دارد چون همانطور که گفتیم تحصیل در روسیه به معنای تحصیل در دانشگاه های برتر جهان با هزینه کم است و همچنین این کشور با ایران فاصله چندانی ندارد. به همین دلیل اکثر دانشجویان ایرانی برای تحصیل در کشورهای همسایه و نزدیک به ایران به گزینه تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه فکر می کنند.

 

اکثر دانشجویانی که به تحصیل در دانشگاه های روسیه می پردازند؛ وارد رشته های مهندسی و بخصوص مهندسی هوافضا، علوم پایه، هنر و رشته های پزشکی می شوند. در ادامه به معرفی شرایط لازم برای تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در رشته های پزشکی و غیرپزشکی می پردازیم.

 

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی

دانشکده های پزشکی و دندان پزشکی روسیه، هواداران زیادی در ایران دارند زیرا هزینه تحصیل در این رشته ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است و از طرف دیگر روسیه به متقاضیان این رشته ها خیلی راحت پذیرش می دهد در حالیکه دیگر کشورهای اروپایی به سختی به متقاضیان پزشکی و دندان پزشکی پذیرش می دهند؛ مگر دانشکده هایی که از اعتبار خاصی برخوردار نیستند.

 

طول مدت رشته های پزشکی و دنداپزشکی در روسیه به ترتیب ۶ و ۵ سال است؛ بنابراین مدت تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه نسبت به ایران کوتاهتر است اما با این وجود مدرک دریافتی از اکثر دانشکده های پزشکی روسیه موردتایید وزارت بهداشت می باشد. در واقع اعتبار مدارک اخذ شده از دانشکده های روسی به حدی است که فرد می تواند با استفاده از مدرک خود جذب بازار کار روسیه، ایران یا سایر کشورهای دنیا شود.

 

زبان تدریس در دانشکده های پزشکی روسیه، زبان روسی، فرانسوی یا آلمانی است. اگر شما به عنوان متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه بخواهید وارد مراکز انگلیسی یا فرانسوی زبان بشوید؛ دانشگاه موردنظر با شما مصاحبه خواهد کرد تا سطح زبان شما را بسنجد ولی اگر بخواهید وارد دانشگاه های روسی زبان شوید؛ قبل از شروع تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی می بایست در دوره های آموزش زبان دانشگاه شرکت کنید.

 

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در رشته های غیر پزشکی

دانشجویان رشته های غیر پزشکی در روسیه در سه مقطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند که همگی آنها حق دارند به صورت پاره وقت کار کنند تا بخشی از هزینه های زندگی خود را از این طریق تامین نمایند.

 

متقاضیان ورود به مقطع کارشناسی در روسیه باید مدرک دیپلم داشته باشند. ضمناً تمام دوره های کارشناسی در این کشور به زبان روسی برگزار می شوند بنابراین متقاضیان این مقطع باید دوره های زبان روسی را بگذرانند.

 

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه ملزم به ارائه مدرک کارشناسی هستند. دوره کارشناسی ارشد در روسیه به زبان های روسی و انگلیسی برگزار می شود. متقاضیان ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان باید دارای مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل شش یا شش و نیم باشند. ضمناً دانشجویان کارشناسی ارشد در این کشور می توانند هفته ای ۲۰ ساعت کار کنند تا بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را بدین ترتیب تامین کنند چون دولت روسیه بندرت به متقاضیان این دوره بورسیه تحصیلی می دهد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه می تواند زمینه ساز اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری شود. افرادی که موفق به اخذ بورس تحصیلی در مقطع دکتری می شوند؛ سالانه  دو هزار دلار از طرف دانشگاه موردنظر کسب خواهند کرد.

 

بورسیه تحصیلی دوره دکتری به افرادی تعلق می گیرد که دارای مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر، مدرک زبان آیلتس با نمره ۵ یا ۶، روابط علمی با اساتید دانشگاه موردنظر و مقالات چاپ شده در مجلات بین المللی باشند.

 

اما با توجه به هزینه کم تحصیل در روسیه نسبت به هزینه تحصیل در سایر کشورهای صاحب دانشگاه های معروف و معتبر باید گفت که حتی اگر شخص بخواهد بدون بورسیه تحصیلی در روسیه درس بخواند باز هم از نظر اقتصادی شرایط بهتری از افرادی خواهد داشت که در همان رشته اما در کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا با کانادا تحصیل می کنند. به عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه حدوداً یک پنجم هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در کشورهای انگلستان، آمریکا و کانادا است.

 

حالا که با شرایط لازم برای تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه در رشته های پزشکی و غیر پزشکی آشنا شدیم؛ بد نیست که نگاهی هم به هزینه تحصیل در روسیه بیندازیم.

 

هزینه تحصیل در روسیه در رشته های مختلف

شما به عنوان متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه لازم است که از هزینه زندگی و تحصیل در این کشور پهناور اوراسیایی آگاه باشید. دانشجویان رشته های مهندسی مانند هوافضا یا الکترونیک باید حدود شش هزار تا هفت هزار دلار شهریه بپردازند. همچنین شهریه دانشجویان رشته های پزشکی سه هزار دلار و شهریه دانشجویان دندان پزشکی از سه هزار تا چهار هزار دلار متغیر است. ضمناً دانشجویان در حال تحصیل در روسیه باید سالانه هزار تا دو هزار دلار نیز بابت شهریه خوابگاه بپردازند و بابت هر ماه زندگی در روسیه هم باید حدود سیصد تا پانصد دلار هزینه کنند.

 

 

 

دانشگاههای کشور روسیه

روسیه از نظر سطح دانشگاهی رتبه بالایی دارد. ودانشگاههایی که در رشته‌های علوم پایه، ریاضی، فیزیک، شیمی، هوا‌فضا، فنی و مهندسی، نانوتکنولوژی، هنر و موسیقی و غیره کورس تحصیلی ارائه میدهد در بین معتبر ترین دانشگاههای دنیا جای گرفته است. تحصیل در روسیه فرصتی است برای افرادی که میخواهند با اخذ مدرک تحصیلی از بهترین دانشگاههای دنیا با مدرک تحصیلی معتبر و درعین حال با هزینه ای کمتر از داشگاههای هم رده این کشور وارد بازار کار گسترده ای از سراسر دنیا شوند.

سالانه هزاران دانشجو از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل ازدانشگاههای روسیه پذیرش تحصیلی اخذ کرده و به روسیه مهاجرت میکنند، این امر مزایای بسیاری برای دانشجویان خارجی دارد،روسیه حدود 160 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در بر دارد که این دانشگاهها هرساله پذیرای دانشجویان خارجی از سراسر دنیا میباشند و همچنین این دانشگاهها دارای اعتبار بالایی در سطح جهانی میباشد. این دانشگاهها و مراکز عالی رشته هایی مثل پزشکی، مهندسی، اقتصاد و علوم انسانی ارائه می دهد.

تحصیل در روسیه به صورت تمام وقت و حضوری است و زبان تدریس در این دانشگاهها متفاوت است که اغلب به روسی تدریس میشود اما در بعضی از تخصص ها به انگلیسی تدریس میشود و در بعضی از تخصص ها مثل پزشکی و داروسازی تدریس به زبان فرانسه است، افرادی که میخواهند در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی روسیه به زبان فرانسه یا انگلیسی تحصیل کنند باید مصاحبه کنند. افرادی هم که میخواهند در روسیه به زبان روسی تحصیل کنند باید 7 تا 10 ماه قبل از شروع کورس دوره زبان بگذرانند و بعد وارد دانشگاه شوند.

از سویی اگر بخواهیم در مورد سایر شرایط کلی کشور روسیه صحبتی کرده باشیم باید گفت:هزینه زندگی در روسیه سالیانه تقریبا بین 4000 تا 6000 دلار است. البته هزینه تحصیل در رشته‌های هنربالاتر است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در روسیه ماهیانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار است. از مزایای تحصیل و زندگی در روسیه میتوان به پایین بودن هزینه های تحصیل نسبت به دانشگاههای هم رده در سایر کشورهای دنیا اشاره کرد همچنین هزینه زندگی در روسیه بسیار ارزان است. با توجه به اینکه هزینه های این کشور بسیار پایین است اما دانشگاههایی که اقدام میشود جز برترین دانشگاههای دنیا میباشند و همچنین کشور روسیه کشوری بسیار زیبا و امن و پیشرفته میباشد.

لیست دانشگاه های جدید مورد تایید وزارت علوم ۲۰۱۸-۲۰۱۹
 دانشگاه های مورد تایید در شهر مسکو

#دانشگاه_لومونوسف #دانشگاه_سچنوا #دانشگاه_سماشکو

تنها دانشگاه مورد تایید در شهر سنت پطربورگ روسیه

#دانشگاه_پاولف

در این جدول هزینه های دوره دانشگاهی رشته های پزشکی  و شهریه های مربوطه نشان داده شد است 

دانشگاه ملی مسکو لومونوسف

هزینه دلار هزینه روبل طول دوره تحصیل عنوان دوره ردیف
5100$ 285000 یک سال  شهریه اموزش زبان روسی - پادفک   1
6300$ 353000 یک سال نیم  شهریه اموزش  زبان روسی پادفک   2
5800$ 325000 شش سال  شهریه  پزشکی عمومی به زبان روسی  3
5800$ 325000 پنج سال  شهریه دارو سازی به زبان روسی   
2070$ 116000 یک  سال هزینه خوابگاه خصوصی 4
125$ 7000 یک سال هزینه بیمه  5
2000$     هزینه پذیرش و ثبت نام  6


دانشگاه سچینوا مسکو 

هزینه سال دوم به بعد هزینه سالیانه طول دوره تحصیل عنوان دوره ردیف
  $6600 یک سال  شهریه اموزش زبان روسی - پادفک برای رشته پزشکی  1
11100$ 12100$ شش سال شهریه پزشکی عمومی به زبان روسی    2
11100$ 12100$ شش سال  شهریه  پزشکی عمومی به زبان انگلیسی 3
11100$ 12100$ پنج  سال شهریه دندان پزشکی  به زبان روسی  4
11100$ 12100$ پنج  سال  شهریه دندان  پزشکی به زبان  انگلیسی 5
 6300$ 7300$ پنج سال   شهریه دارو سازی  به زبان روسی  6
 6300$ 7300$ پنج  سال  شهریه دارو سازی  به زبان انگلیسی 7
1500-2400$ 1500-2400$ یک سال هزینه خوابگاه 8
 250$ 250$ یک سال هزینه بیمه 9
   2000$   هزینه پذیرش وثبت نام 10


انستیتو دندان پزشکی سما شکو مسکو 

هزینه دلار هزینه روبل طول دوره تحصیل عنوان دوره ردیف
2500$ 140000 یک سال  شهریه اموزش زبان روسی - پادفک   1
5860$ 335000 شش سال شهریه پزشکی عمومی به زبان روسی    2
7240$ 414000 پنج سال  شهریه  دندان پزشکی عمومی به زبان روسی  3
2100$ 120000 یک  سال هزینه خوابگاه خصوصی 4
270$ 15000 یک سال هزینه بیمه  5
2000$ 7300$   هزینه پذیرش و ثبت نام  6

 

دانشگاه علوم پزشکی پاولف سنت پترزبورگ 

هزینه دلار هزینه روبل طول دوره تحصیل عنوان دوره ردیف
2650$ 15000 یک سال  شهریه اموزش زبان روسی - پادفک   1
4750$ 270000 شش سال شهریه پزشکی عمومی به زبان روسی    2
5450$ 310000 شش سال  شهریه  پزشکی عمومی به زبان انگلیسی 3
4950$ 280000 پنج  سال شهریه دندان پزشکی  به زبان روسی  4
4350$ 250000 شش سال  شهریه اطفال به زبان  روسی 5
5620$ 320000 شش سال   شهریه طب ورزشی به زبان روسی  6
700$ 40000 یک سال  هزینه خوابگاه دولتی  7
2100$ 120000 یک سال  هزینه خوابگاهخصوصی   8
270$ 15000 یک سال هزینه بیمه 9
2000$     هزینه پذیرش وثبت نام 10